Szkolenie RePowerEU
W dniach 10-11 kwietnia 2025 roku Białystok stanie się areną intensywnego szkolenia poświęconego zielonej i energetycznej transformacji administracji lokalnej. Wydarzenie, organizowane w ramach inicjatywy RePowerEU, zgromadzi pracowników samorządowych z całego regionu, w tym radnych, burmistrzów, kierowników wydziałów środowiska oraz przedstawicieli instytucji publicznych. Celem szkolenia będzie podniesienie kompetencji kadr administracji w zakresie ekologicznej i energetycznej transformacji oraz ułatwienie wymiany doświadczeń z ekspertami branżowymi i innymi jednostkami administracyjnymi.
Dzień 1
Pierwszy dzień szkolenia, 10 kwietnia, upłynie pod znakiem odnawialnych źródeł energii (OZE). Ewelina Tylka, radca prawny, omówi kluczową rolę, obowiązki i zadania gmin w procesie wdrażania OZE. Uczestnicy dowiedzą się więcej o klastrach i kooperatywach energetycznych, a także o aktualnych procedurach wydawania pozwoleń na realizację inwestycji w OZE i sieci dystrybucyjne, ze szczególnym uwzględnieniem ocen oddziaływania na środowisko. Ważną częśćią będzie prezentacja dotycząca zmian w prawie dotyczącym odnawialnych źródeł energii, wynikających z projektu ustawy z dnia 9 października 2024 roku. Omówiona zostanie koncepcja obszaru przyspieszonego rozwoju OZE, jego zadania, metody wyznaczania, procedury oraz ułatwienia dla inwestorów.
Profesor Krzysztof Pikoń z Politechniki Śląskiej zamknie pierwszy dzień szkolenia, przedstawiając prawne podstawy polityki klimatycznej i rynku energii w Polsce, a także koncepcję energii społecznej. Profesor Pikoń podzieli się również praktycznymi aspektami zakładania i rejestracji kooperatyw energetycznych oraz podpisywania umów z Operatorem Systemu Dystrybucyjnego (OSD).

Dzień 2
Drugi dzień szkolenia, 11 kwietnia, skupi się na kwestiach środowiskowych i strategicznym planowaniu. Dr Nikolina Poranek z Politechniki Śląskiej poprowadzi sesję poświęconą postępowaniom środowiskowym, ze szczególnym naciskiem na przygotowanie raportów o oddziaływaniu na środowisko dla inwestycji w OZE. Uczestnicy poznają typowe błędy oraz zakres zmian związanych z inwestycjami na obszarach przyspieszonego rozwoju OZE.
Karol Sztekler z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie omówi metodologię opracowywania i wdrażania strategii zrównoważonego rozwoju i transformacji energetycznej na poziomie lokalnym.
Ostatnim prelegentem będzie Andrzej Gołdasz z AGH w Krakowie, który przedstawi prawne podstawy działań mitygacyjnych i adaptacyjnych do zmian klimatu, dokumenty strategiczne oraz systemy wsparcia rozwoju zielono-niebieskiej infrastruktury w Polsce. Pan Gołdasz zaprezentuje również najlepsze praktyki w zakresie łagodzenia skutków zmian klimatu na obszarach zurbanizowanych.
Nadchodzące szkolenie RePowerEU w Białymstoku będzie cenną okazją dla przedstawicieli administracji lokalnej do pogłębienia wiedzy na temat kluczowych aspektów zielonej transformacji. Dzięki prelekcjom ekspertów i możliwości wymiany doświadczeń, uczestnicy zdobędą praktyczne umiejętności i informacje niezbędne do skutecznego wdrażania polityk zrównoważonego rozwoju i energetyki odnawialnej w swoich społecznościach. Wydarzenie to podkreśla zaangażowanie regionu w dążenie do neutralności klimatycznej i budowanie bardziej ekologicznej przyszłości Polski.